Echt het verschil maken voor iemand

Ton Dorchain van EHBO-vereniging Ridderkerk zou het liefst elke Ridderkerker opleiden tot eerstehulpverlener. Als hulpverlener in hart en nieren weet hij als geen ander wat je daarmee kunt betekenen voor een ander.
“De meeste mensen volgen een EHBO-cursus of cursus reanimatie met AED voor in hun eigen omgeving. Maar er zijn in Ridderkerk ook zo’n 750 burgerhulpverleners. Zij worden opgeroepen als iemand een hartstilstand heeft en verlenen eerste hulp tot de ambulance er is. Dat gebeurt in Ridderkerk zo’n drie of vier keer per week.”
EHBO-vereniging Ridderkerk bestaat al negentig jaar en heeft nu zo’n tachtig leden. Dat zijn de mensen die bij de vereniging een cursus hebben gevolgd en die jaarlijks herhalen. Ton Dorchain is zelf secretaris. “En dan hebben we nog onze voorzitter, penningmeester, een algemeen bestuurslid die ook verbandmeester is, onze instructeurs en drie Lotussen die verwondingen grimeren.”
Bij Ton werd de liefde voor EHBO gewekt toen hij bedrijfsbrandweer werd en in 1985 als bedrijfshulpverlener aan de slag ging. Hij was ook 34 jaar lid van de Ridderkerkse vrijwillige brandweer. Bij de EHBO-vereniging geeft hij sinds de jaren negentig met veel plezier cursussen.
Leden maken ook deel uit van Stichting Evenementen Begeleiding Ridderkerk. Bij evenementen zijn zij aanwezig als EHBO’er. Ton: “Daarvoor kan je bij ons een aparte training volgen. Want dan draait het bijvoorbeeld ook om het inschatten van risico’s.”
Verschil maken
In een EHBO-cursus leert u verbanden aanleggen, levensreddend handelen, ziektebeelden herkennen en reanimeren. “En je leert beoordelen of je iets zelf kunt afhandelen of dat het nodig is om de huisartsenpost of 112 te alarmeren.”
“Een EHBO-cursus bestaat uit acht tot tien avonden van twee uur. Dat vraagt wat inzet, maar je leert veel. Dat kan ook voor jezelf een voordeel zijn: omdat je meer zelf kunt oplossen, hoef je minder vaak naar de huisarts. Het belangrijkste vind ik dat iedereen leert reanimeren en burgerhulpverlener wordt. Leren reanimeren kan bij ons in een aparte, kortere cursus. Daarna kun je echt het verschil maken tussen leven en dood. Want hoe sneller er gehandeld wordt, hoe groter de overlevingskans is.”
“Dus hierbij de oproep: geef u op!”
Voor ouders biedt EHBO-vereniging Ridderkerk een cursus ‘eerste hulp aan kinderen’ aan. Cursisten leren kinderziektes herkennen, hoe je een kind reanimeert en hoe te handelen bij verslikking of verstikking.
“De zorgverzekering vergoed vaak een deel van de kosten. En als vereniging houden we het inschrijfgeld laag, zodat zoveel mogelijk mensen een diploma kunnen halen. Dus geef u op!”
Kijk voor meer informatie op de website van EHBO-vereniging RidderkerkExterne link. Er zijn ook EHBO-verenigingen in Slikkerveer en Rijsoord. Hebt u een geldig EHBO-diploma, maar bent u nog geen burgerhulpverlener? Meld u aan via de website van HartslagNuExterne link.